Všetkých motoristov už dlhé roky trápi jedna dilema: „Mám si kúpiť obyčajné plechové disky? Alebo radšej investujem do hliníkových Borbet?“ Na rozdiely a výhody oboch variantov sa pozrieme v dnešnom článku. Plechové a hliníkové disky: Aký je v nich rozdiel? Hliníkové disky sú o dosť ľahšie na rozdiel od ich plechových bratrancov. Ľahší a odolnejší materiál, akým je hliník, má celú radu výhod oproti svojej plechovej konkurencii. Aké sú tie najdôležitejšie? Plechové disky zvykneme osádzať a „skrášľovať“ rôznymi plastovými puklicami a imitovať tak prirodzenú krásu ALU diskov.

přezutí pneu

Údržba plechových diskov vyžaduje časté trápenie s kefou a vo väčšine prípadov aj odstraňovanie korózie. ALU disky stačí jednoducho umyť, keďže ich povrch nechytá toľko nečistôt a korózia nemá žiadnu šancu zničiť ich vzhľad. Ak hľadáte disky, ktoré namontujete a nebudete riešiť žiadne problémy s ich opravou, opäť vyhrávajú hliníkové disky. Ak ich nezničíte pri nepozornom náraze na obrubník, budú vám oddane slúžiť celé roky. Keďže sú hliníkové disky o dosť ľahšie, predlžujú životnosť závesných súčiastok a nepatrne znižujú aj spotrebu pohonných hmôt. Tých pár kilogramov navyše je v prípade plechových diskov cítiť najmä pri rozbehu. Hliníkové disky autu pridávajú aj na bezpečnosti. Nutný rýchly rozbeh alebo prudké zabrzdenie je s hliníkovými diskami omnoho jednoduchšie. V poslednej kategórii konečne víťazia plechové disky. Tie sú totiž výrazne lacnejšie než hliníkové.

alu-disky-656x300

Avšak, za kvalitu sa platí, a preto je len na vás, ktorá alternatíva je vám sympatickejšia. Na vaše staré auto, ktoré používate na prepravu vecí na chalupu, môžete pokojne osadiť lacné plechové disky. Ak však chcete vyšperkovať nový športiak alebo limuzínku, rovno na ne zabudnite a vrhnite sa do hľadania krásnych ALU diskov.