Citrónovník príjemne osvieži váš domov
Nájdete v nich vitamíny A, C a E, minerály ako vápnik, draslík, fosfor, mangán, zinok a železo. Vďaka obsahu týchto cenných látok zvyšujú imunitu a obranyschopnosť organizmu, čistia pečeň, hoja rany a liečia infekcie obličiek. Taktiež predchádzajú tvorbe kŕčových žíl, odstraňujú krvácanie ďasien, sú zdrojom energie a podporujú mozgovú činnosť. Prítomnosť vitamínu C v tomto ovocí výrazne ovplyvňuje tvorbu kolagénu, ktorý zlepšujepohyblivosť kĺbov, kostí a šliach a zvyšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov.

Pestovanie
V našich končinách sa pestujú citróny najmä z odrezkov. Získate ich strihaním olistených výhonkov zo zdravej rastliny. V domácich podmienkach vám postačí menší kvetináč s priemerom asi 35 cm, viac hlbší ako širší. Rastlinke zabezpečí vyššiu stabilitu, keď nadobudne objemnejšie rozmery. Na dno nasypte hrubší štrk alebo piesok a naplňte priepustným substrátom, aby voda mohla voľne odtekať. Pridajte hnojivá s vysokým obsahom železa hlavne na jar. V zime to nie je potrebné. Keďže citrusom prospieva viac sucho než veľa vlhkosti, neprelievajte ich. Nie sú potom schopné prijímať nevyhnutné živiny a ich zdravotný stav sa môže zhoršiť. Počas zimného obdobia umiestnite citrónovník do tmavej a chladnej miestnosti alebo mu doprajte slnečné miesto vo vašom dome či byte. Vzdušná koruna mu veľmi prospieva, preto odstraňujte konáre, ktoré ju zahusťujú. A nezabudnite na pravidelné rosenie listov. Len čo sa oteplí, presuňte ho na balkón, terasu alebo do záhrady. Miluje teplé počasie a odvďačí sa vám krásnymi žltými plodmi.

Recept na lahodný citrónový krém
Z vanilkového prášku, 500 ml mlieka a 60 g práškového cukru uvarte puding. Po vychladnutí pridajte sťavu z polovice citróna a zmiešajte so šľahačkou a vanilkovým cukrom. Podávajte s piškótami alebo chutnými sušienkami.