Slovensko má veľmi dobré podmienky pre rozvoj cestovného ruchu. Nevyužíva ich však dostatočne. Devízové príjmy z cestovného ruchu sa stali jedným z hlavných zdrojov hrubého domáceho produktu. Príjmy z aktívneho cestovného ruchu na Slovensku síce rastú, ale stále klesá percentuálny podiel turistov.
Čo brzdí rozvoju cestovného ruchu? Nedostatočný a negatívny obraz Slovenska v zahraničí. Ľudia podnikajú v tomto obore bez dostatočných vedomostí , čo sa odzrkadľuje v kvalie poskytovaných služieb. Preto sa zahraniční turisti rozhodnú pre navštívenie inej krajiny na dovolenku, a nie pre tú našu.ekonomika.jpg
A pritom Slovensko je významné svojou krásnou prírodou, vrchmi, kopcami a mnohými inými krásami, ktoré Slovensko určite vyniká oproti inými krajinami. Síce tu nemáme more, čo ale nie je podmienkou. Možnosti pre lyžovanie, snowboardovanie, bežkovanie, turistiku, prechádzky. Máme tu neskutočne krásne zrúcaniny hradov, ktoré sú dostupné pre turistov. Príkladom je Oravský hrad. Je tu možnosť prísť aj s deťmi. Ľudia žijúci na Orave pútajú rôznymi suvenírmi, týkajúcich sa tohto regiónu. Ďalším prekrásnym miestom je Trenčiansky hrad. Ponúka rôzne zaujímavosti z histórie tohto hradu.
Slovensko je veľmi malou krajinou na cestovný ruch, avšak musíme sa snažiť o získanie zahraničných turistov, a to tak, že ukážeme ľudom všetky krásy našej krajiny.
Ďalšou pýchou našej krajiny sú jednoznačne Vysoké Tatry. Vo Vysokých Tatrách nájdete plno hotelov ponúkajúcich vysokú úroveň ubytovania pre zahraničných turistov. Najvyhľadávanejšími hotelmi sú štvorhviezdičkové a päťhviezdičkové. Potom sú to penzióny a ubytovania u domácich.turisti.jpg
Cez letné obdobie sa naša krajina môže pýšiť mnohými termálnymi kúpaliskami, čo ocenia najmä rodiny s deťmi a dôchodcovia. Máme tu liečivé pramene, ktoré vyhľadáva mnoho turistov. Každým rokom je tu viac a viac Čechov, Poliakov, Maďarov a iných. Významným miestom pre liečivé pramene je kúpalisko Podhájska. Kúpalisko Podhájska leží v obci Podhájska na západe Slovenska. Je vychýrená až do zahraničia, preto vyniká mnohými zahraničnými návštevníkmi. Nájdete tam množstvo bazénom s liečivou vodou, množstvo občerstvenia a stánkov s oblečením, suvenírmi a inými drobnosťami a pochutinami. Je tu veľa ihrísk pre deti. Minulým rokom pribudlo ďalšie ihrisko, kde sa môžu naše ratolesti dosýtosti vyšantiť.
Myslím si, že Slovensko patrí medzi najkrajšie krajiny sveta. A preto by sme sa mali usilovať o to, aby naša krajina bola stále krajšia a krajšia, aby sme sem prilákali množstvo zahraničných návštevníkov, ktorí majú záujem vidieť niečo iné, ako v ich krajine.