Ekonomika

Peniaze a ich úloha v ekonomike

Preto názor na peniaze môže byť u každého iný. Sú peniaze dôležité pre našu ekonomiku na Slovensku? Pomáhajú našej ekonomike? Nestačilo by keby sme sa vrátili k barteru? Ja osobne si myslím, že návrat k barteru by bol krok späť, pretože to, že sme ho prestali používať malo určite svoj dôvod. Ekonomika by sa nemala uberať smerom dozadu. Ekonomika každého štátu by mala postupovať dopredu a stále sa zlepšovať. Nikto nechce, aby išla "dole vodou".

hotovost

Peniažky sú pre každého dôležité preto mladí ľudia začínajú brigádovať,  aby si mohli sami za svoje príjmy mohli zaobstarať to, čo si želajú prípadne to čo im rodičia nechcú zaplatiť alebo dovoliť. Aj pre našich starých rodičov sú peniaze dôležité, často krát si zarábajú popri poberaní dôchodku, aby nás mohli na Vianoce, na narodeniny, či meniny potešil pekným a hodnotným darom alebo, aby nám mohli finančne pomôcť v núdzi. Ekonomika by bez peňazí nefungovala. Pomocou výmenného tovaru by sa do štátneho rozpočtu nedostávali žiadne financie, dane ani poplatky. Pretože keby niet peňazí, nie je čím zaplatiť tieto poplatky, hospodárskymi zvieratami platiť by bolo komplikované. A pre štát by to nebolo také významné ako peniaze.

mince

            Ešte pred niekoľkými storočiami ľudia nepotrebovali peniaze, príroda sa o nich postarala. Mohli pestovať zeleninu alebo loviť zver. Dnes nám život zabezpečujú peniaze. Dnes je ťažké uživiť sa lovením zveri alebo pestovaním zeleniny na záhradke pred domom, či v jednoizbovom byte v strede veľkomesta. Paradajkami ani mäsom z jeleňa, ktorého si niekto uloví, nezaplatí účet za elektrinu. V modernom svete je ťažké prežiť bez peňazí. Peniaze a osobné prežitie idú ruka v ruke. Je nevyhnutnosť ich mať.

cetny

            Peniaze majú určitú hodnotu a za tú hodnotu si môžme kúpiť cenné veci, napr. pozemok, chatu, dom, založiť vlastnú firmu…