Web

Dôveryhodnosť alebo risk pri nákupe cez internet?

Nie je objednanie ako objednanie. Väčšina mladých aj napriek znalosti anglického či nemeckého jazyka dáva prednosť pri nákupe online slovenským alebo českým stránkam. Pritom nejde o pôvod tovaru, ako by sme mohli predpokladať. Často krát je tovar dovezený aj z tretích krajín. Takto zakúpené veci sú predražené nielen daňou, ale aj clom. Ak pripočítame obchodníkovu maržu, zaplatíme za objednávku oveľa viac.

eshop

Pre mnohých je nákup cez internet risk a radšej ho vôbec nepodstupujú. Neznalosť jazyka, ale aj neznalosť samotného internetu je veľkou prekážkou a často oberá ľudí nie len o peniaze, ale aj o príležitosti. Svetový trh na internete je neskutočne veľký a ponúka oveľa viac príležitostí ako ten na Slovensku alebo Česku. Veci ako elektronika, oblečenie alebo kozmetika láka hlavne mladšiu generáciu. Tá však z obáv odkladá takéto príležitosti a upriamuje sa iba na domáci trh.

Objednávka zo zahraničia

Všeobecne platí, že znalosť anglického alebo nemeckého jazyka dopomáha pri objednávaní. Vďaka prekladačom na internete sa aj s malou alebo takmer žiadnou skúsenosťou dokážeme ako tak dorozumieť a hlavne porozumieť webom v cudzích jazykoch. Treba si uvedomiť, že dôveryhodné stránky sa nesnažia zákazníkov okradnúť ani nijako podviesť. Reklamácia často prebieha rovnako ako na Slovensku a obchody sa chcú so zákazníkom naozaj dohodnúť, aby neprišli o dobré referencie.

eshop

Platba cez internet tiež vyžaduje určité znalosti. Tie sú však natoľko jednoduché, že to človek zvládne aj na prvýkrát. Platiť môžete cez kreditnú kartu. Mnoho ľudí má pred tým rešpekt, nakoľko informácie, ktoré udávate sú naozaj citlivé. Preto si treba dávať pozor, aby ste takto platili len na serióznych a veľkých stránkach. Nemusíte riskovať na weboch, ktoré sa starajú o lokálny trh v zahraničí. Ďalšia možnosť ako zaplatiť je Paypal. Jeden zo spôsobov, ktoré sú považované za najbezpečnejšie. Hlavné je zaregistrovať sa na Paypale, kde budete musieť aj tak uviesť citlivé údaje o vašej karte. Pri samotnom nákupe na stránke obchodníka uvádzate už len email, pod ktorým ste na Paypale zaregistrovaný. Obchod vás automaticky presunie na Paypal, kde sa pomocou hesla prihlásite a potvrdíte kúpu. Tento spôsob je univerzálnejší, jednoduchší a hlavne bezpečný. Paypal v posledných rokoch presunul podporu aj na Slovensko, preto je práca s ním ešte jednoduchšia.