Nezařazené

Keď pripomenúť nestačí

Staroba je veľmi relatívny pojem. Niekto sa cíti staro už v 50-tke, niekto ešte v 70-tke hodlá a je schopný dennodenne vstať a ísť do práce. Bolesti, reuma, zabúdanie. Čakanie na dôchodok, čakanie na nedeľnú návštevu vnúčat. Bohužiaľ, u niektorých čakanie na smrť v ukrutných bolestiach. Často sa vraví: aký život si viedol prvých 50 rokov, tak budeš vyzerať v tých ostatných. A v dnešnej dobe plnej doplnkových výživ, fitness centier je snáď ťažké pripraviť sa na toto síce ťažké, no o to krajšie obdobie života?

mrtvice.png
 
Nebojte sa sociálneho života.
V posledných 10 rokoch žilo na Slovensku 654-tisíc vyše 65 rokov starých. Rast populácie klesá, životná úroveň sa predlžuje. Dnes je viac ako potrebné budovať komunitné centrá, strediská, ktoré by sa venovali práve tejto vekovej kategórii. Cítia sa opusteno, staro, zúfalo. Mnohí z nich prežili doslova peklo a zaslúžia si dôstojný odpočinok. Aj medzi svojimi. Ak to nemôže byť z mnohých príčin rodina, nech to sú jeho rovesníci. Ľahšie príjmu sťažností, ponosovania, vedia sa navzájom potešiť, či už z ich ratolestí alebo zo seriálu. Pre mnohých starých ľudí je nesmierne dôležité stretávať sa, rozprávať sa , premýšľať. Nútiť mozog pracovať. Lebo čo je najhoršie, je pocit úpadku a degradácie. Samota postihne súdnosť, logické myslenie, výkonné funkcie, orientáciu.
 
Šport v každom veku.
Nemusí to byť hneď maratón. Nemusíte prejsť denne 90 kilometrov. Veľkým plusom je (a nám to niekedy, vodičom, dokáže zdvihnúť tlaky) ak babky idú aspoň do kostola na bicykli. Ak aspoň hodinu denne trávia domácimi prácami ako napríklad záhradka, pranie, žehlenie. Niekedy postačí aj večerná prechádzka v parku na 20 minút. Veľmi dôležité- na druhú stranu- je ranné vstávanie. Premôcť reumu a bolesti, naťahovať stuhnuté svaly a väzy a trochu sa poprechádzať .

demence.jpg
 
Psychický šport
Starecká demencia, Alzheimerova choroba. Znie to až mrazivo. Liek nemusí byť len vo forme tabliet. Sudoku, krížovky, osemsmerovky. Snažte sa čítať literatúru a namáhať už aj tak unavenú mozgovú kôru. A k tomu šálka čaju ginko.