Výrobky

Na cestách alebo na chate, vždy s meničom poruke

Všetky z týchto technických vymožeností fungujú za určitých splnených podmienok, čo znamená, že ak nemáte prívod elektrického prúdu, kávu si v rýchlovarnej kanvici neuvaríte a ani v práčke nevyperiete. To však platí aj na cestách, ak ste sa rozhodli odcestovať na dovolenku a zobrať si so sebou aj niektoré z elektrických zariadení, musíte pritom myslieť aj na to, kam ich zapojíte a či bude vhodné na daný typ zariadenia. Ak je to problém, na tieto prípady je tu menič napätia.

Zariadenie s názvom menič napätia je v podstate striedač, ktorý dokáže z jednosmerného napätia 12V či 24V vyrobiť striedavé napätie 230V, ktoré je podobné tomu, aké máme v zásuvkách v našich domácnostiach. Iným názvom sa tieto meniče nazývajú aj invertory napätia. Ak však menič mení napätie aj opačným smerom, čo znamená, že z 230V striedavých urobí jednosmerné 12V alebo 24V, tieto zariadenia sa nazývajú konvertory. Na Slovensku sa málo používajú meniče zo 110V na 230V, ale dajú sa využiť pre tovar dovezený z USA, kde majú napätie v sieťach práve 110V. Rozdeliť ich je možné podľa ich výkonu a tiež podľa tvaru výstupného napätia. Ich výkon môže byť maximálny, to znamená, že menic napatia 12V na 230V 300W Menicnapatiazariadenie je schopné pracovať na plný výkon iba niekoľko milisekúnd a trvalý, ktorý je možné odoberať aj niekoľko hodín. Tvary výstupného napätia sa delia na modifikovanú a čistú sínusoidu. Modifikovaná je vhodná pre zariadenia v domácnosti, ako je magnetofón či lampy alebo notebooky, a naopak, tie s čistou sínusoidou sa využívajú pre zariadenia, ktoré potrebujú presné merania, ako sú meracie prístroje či rádiostanice.

káble z elektrospotrebiča

S pribúdajúcimi novinkami v oblasti elektroniky sa rozširujú aj použitia týchto meničov. Napríklad notebook, ktorý by ste radi využívali vo vozidle, v ktorom palubné napätie dosahuje len 12 alebo 24V, a ktorý je potrebné napájať adaptérom na 230V,prepojíte pomocou práve tohto meniča napätia. Alebo vám cestou automobilom prišla na chuť vaša obľúbená káva a máte pri sebe rýchlovarnú kanvicu, v ktorej si chcete prevariť vodu, takisto vám pomôže už spomínané zariadenie na zmenu napätia.

menic-napatia-12v-na-230v-600w

Možností, kde sa meniče dajú využívať, je veľmi veľa, no medzi najbežnejšie patria:

-záhrady, chaty

-osobné či nákladné automobily

-obytné autá, kempingy

-lode, člny, plachetnice

-malé veterné elektrárne, solárne zariadenia