Záhrada a dom

Neseďte doma

Zima je obdobie roka, kedy mnoho ľudí trávi svoj čas radšej v interiéri. Je to prirodzené, pretože posedenie pri kávičke na terase, nie je v mínusových teplotách príjemné a ani zdravé. Minimálne raz za týždeň, by sme sa však mali donútiť naše telo poriadne prevetrať. Pre svoje zdravie toho urobíte oveľa viac, ako si myslíte.

sníh
 
Vírusové ochorenia nás v zime väčšinou obchádzajú, pretože chladné počasie im neumožňuje vhodné podmienky na život a rozmnožovanie sa. To platí samozrejme iba v prípade, že je vonku počasie, aké sa na zimu patrí, teda pretrvávajúce mínusové teploty. Na čo je náš organizmus však náchylnejší je prechladnutie, ochorenia močových ciest, či obličiek. Najlepším receptom, je prevencia. Takže ak presedíte celú zimu v teplej miestnosti, nečudujte sa, že sa vám zdravie podlomí aj po desať minútovom pobyte na chladnom vzduchu. Aj v zime, by sme mali pravidelne svoj čas tráviť v exteriéri. Pre „nešportovcov“ sú prechádzky ideálnym riešením.
 
Svoju imunitu podporíte aj častým vetraním. Okrem toho urobíte dobre taktiež svojmu dýchaciemu ústrojenstvu. Pľúca, priedušky a nosová sliznica, sú ďalšími orgánmi, ktoré počas zimy strávenej prevažne v interiéri, poriadne trpia. Suchý a vydýchaný vzduch spôsobuje kašeľ, vysýchanie nosa a tiež rôzne ochorenia horných aj dolných dýchacích ciest. Aj preto je potrebné tráviť čas na čerstvom vzduchu. Keďže v zime kúrime, a je jedno či používame radiátory alebo krb, vzduch v byte je omnoho suchší. Pravidelné vetranie je preto základom.

zinma
 
Na pravidelné prechádzky by sme nemali zabúdať ani pri tých najmenších. Deti potrebujú imunitu podporovať neustále, keďže ich organizmus ešte nie je dostatočne odolný voči vonkajším vplyvom. Deti by mali preto tráviť čas vonku každý deň, aj keď iba na pol hodiny. Môžete im pokojne dovoliť aj nejaké to bláznenie. Nikdy však nezabúdajte na vhodné oblečenie. Nehovoríme len o teple, ale práve naopak, aj o prílišnom naobliekaní. Dieťa sa takto veľmi rýchlo spotí a choroba je na svete. Ideálnym riešením je napríklad termo bielizeň a prírodné materiály.