Auto

Nešetrite na kolesách vášho miláčika

Rok čo rok, zimu čo zimu, trápi motoristov jedna zásadná otázka. A tento krát nemáme na mysli kedy už prezuť pneumatiky za zimné, ale či sa viac neoplatí mať jednu sadu kolies na leto a ďalšiu na zimu. Síce vám tak na začiatku vzniknú oveľa väčšie náklady ako keby ste iba dali prezuť pneumatiky. No návratnosť je zaručená. Keď sa na to pozrieme z pohľadu čísel, tak ak dáte za nové disky tak cca 200€ a priemerne prezutie stojí okolo 30e tak návratnosť je tu 7 rokov. No tu treba zobrať do úvahy že sa tu bavíme iba o orientačnej sume a návratnosť teda môže byť v skoršom termíne. Ale to už záleží od ceny diskov a nakoniec aj koľko platíte za prezutie na zimné.
Koleso auta, vlastné rafiky.jpg

Keď teda už ste teda rozhodnutý a idete investovať do svojho miláčika. Nastáva tu otázka či ísť do takzvaných plecháčov alebo do zliatiny. ?Množstvo ľudí má ešte aj dnes predsudky voči zliatinovej verzii. Je to z dôvodu že ju považuje za krehkú. A tak najme v zime nechcú nič riskovať. Tu ale musíte brať do úvahy cenu za ktorú ste ich kúpili. Nemôžete očakávať že nový disk za 30€ bude rovnakej kvality ako ten za 50€. Za kvalitu sa platí. A iba blázon by ušetril na tak dôležitej veci ako sú kolesá, pričom by tak úmyselne ohrozil seba i ostatných účastníkov na cestách.
Zimné pneu.jpg
Určite si teraz hovoríte, ale ako máme teda spoznať ktoré sú tie ‚podľa vás‘ správne? No nie je to podľa nás. V prvom rade si pri kúpe skontrolujte či obsahujú KBA údaj. Lepšie povedané či je typovo schválené aj pre vaše vozidlo. Zvykne byť vyrazený na disku a jedná sa o číselný rád. Samozrejmosťou by tiež malo byť že daný predajca má certifikát od TUV že sa skutočne jedná o bezpečný výrobok. V prvom rade ide o to aby ste bezpečne došli do cieľa vašej cesty. A tak ak už nič iné a napriek našim radám sa vám aj tak nechce kontrolovať či vaše nové kolesá spĺňajú požiadavky. Pozrite sa či aspoň obsahujú ‚E‘ správu. V tomto prípade sa jedná o správu o homogenizácií. Ak nemá nič zo spomínaného, verte že tých pár eúr vám za život nestojí.