Móda

Zo starého trička nové veci

Svet, v ktorom by bol každý dostatočne zručný a kreatívny, aby vyrobil niečo nové zo starého, by bol ideálny. Väčšina z nás ale nemá buď predpoklady alebo čas na to, aby sa hlbšie pohrala s už nefunkčnými vecami na vyhodenie. Našťastie sa nájde zopár jedincov, ktorí svoj voľný čas využívajú v prospech čistého okolia a šetrenia prírodných zdrojov. Textilný priemysel je hneď po tom ropnom najviac poškodzujúci. Nebolo by preto od veci, vyskúšať zopár typov namiesto bezhlavého vyhodenia kúska látky do koša.

džíny

  • Nové tričko zo starého

Tovar kupovaný len na jednu sezónu toho veľa nevydrží. Ak sa vám rozpára alebo látka nie je natoľko kvalitná, akou by mohla byť, môžete si z neho urobiť recyklovaný top. Ako? Najčastejšou voľbou býva jednoducho odstrihnúť rukávy a spodok látky, ktorý zakrýva brucho. Vznikne vám takzvaný crop-top, ktorý vynosíte aj niekoľko sezón. Ďalšou možnosťou pri opotrebovanou golieri je tiež jeho odstrihnutie a následné stylovanie. Z obyčajného kúsku sa môže stať sexy oblečenie, ktoré bude odhaľovať vaše plecia. Samozrejme, treba brať ohľad na typ látky a možné páranie do budúcna. Preto ho môžete bez výčitiek zahnúť a podšiť.

recyklace

  • Domáca plátenka

Nikdy nie je v domácnosti dosť tašiek, zvlášť od kedy sa za nich v obchode platí. Aj preto prišli múdre hlavičky s tým, ako z obyčajného trička urobiť neobyčajnú kabelku. Stačí vám na to ihla, nitka a nožnice. Spodok je nutné zošiť, naozaj dôkladne, aby vám z neho nepopadali veci. Potom je nutné odstrihnúť rukávy. Tým sa vytvorí rúčka za ktorú môžete chytiť svoju novú plátenku. Tá bude nie len neobyčajná, ale bude plniť úlohu a vy uchránite životné prostredie.
Fantázií sa medze nekladú a nemali by ste si ich klásť ani vy. Ak máte v šatníku veci, ktoré už nenosíte, lebo sa vám zdajú staromódne alebo majú kozmetickú chybičku krásy, siahnite po šijacom stroji a niečo nové vymyslite. Každú vec totiž musíte prispôsobiť jej predispozícií a možnému využitiu.