Nezařazené

Aj farby tvoria domov

Farbu, ktorou budete maľovať miestnosť by ste nemali vyberať len preto, že sa vám táto farba páči. Dôležitý je účel miestnosti.

Obývačka
Obývacia izba je miestnosť , kde trávite večery s rodinou či posedávate s priateľmi. Hnedá farba pôsobí teplo a prináša pocit bezpečia. Obľubujú ju ľudia bez konfliktov a obľubujúci pohodlie a komfort. Je použiteľná k ostatným farbám. Teda ju môžete jednoducho skombinovať s nábytkom a doplnkami. Vhodnými farbami je aj oranžová či zelená. Zelená je farba dominujúca v prírode. Pozitívne ovplyvňuje vzťahy, rozdúchava priateľstvo a pokoj. Harmonizuje nás a utišuje naše oči. Oranžová je farba optimizmu, radosti. Túto farbu obľubujú zvedaví ľudia. Zlepšuje náladu, podporuje kreativitu a stimuluje hlad.štětce.jpg
 
Kuchyňa
Miestnosť ,  kde je jedlo na prvom mieste. Hodia sa sem odtiene živých farieb, ktoré podnecujú našu aktivitu. Samozrejme, tým nemyslíme krikľavé odtiene, ktoré slnečné lúče až nepríjemne rozžarujú. Oranžová, stimulujúca hlad alebo žltá, nie žiarivá, ktorá znázorňuje vitalitu a chuť do života, vzpružuje, rozveseľuje. Prípadne biela, svetloružová, tyrkysová. Jednoduchá biela, ktorá vyjadruje čistotu a pôsobí sterilne. Harmonizujúca tyrkysová pôsobí podobne ako zelená.
 
Detská izba
Farbu detskej izby môžeme vybrať zo širokej škály.  Žltá, pripomínajúca slnko, ktorá oživí priestor a podnieti radosť. Svetlá fialová či ružová, ktoré znižujú strach, dodávajú kreativitu a dobrú náladu. Rovnako zelená, tyrkysová, oranžová či modrá. Červená nie je veľmi vhodná, pretože stimuluje. Pôsobí proti únave a vzbudzuje nás energiu a stimuluje emócie, ako pozitívne, tak aj negatívne. Rovnako, šedá, je farba, ktorá pôsobí smutne, jednotvárne. Je to neutrálna farba, ktorá v deťoch neprebudí kreativitu.barvy.jpg
Spálňa
Spálňa je miestom oddychu a pokoja. Modrá vyjadruje vyváženosť, dôveru a pokoj. Zbavuje napätia a podporuje nás, aby sme boli úprimní a sebavedomí. Ružová znázorňuje lásku, vnútornú čistotu a harmóniu. Je to kombinácia vášnivej červenej a nevinnej, čistej bielej. Tlmí negatívne emócie. Rovnako sa do spálne hodia farby ako mätová, oranžová, pastelová zelená.
Kúpeľňa, toaleta
Najvhodnejšie sú jemné svetlé pastelové farby a biela, ktoré pôsobia sterilne, hygienicky a zobrazujú čistotu.
Hala, chodba
Adekvátne sú neutrálne farby. Napríklad sivá, ktorú obľubujú rozvážni ľudia udržujúci si odstup. Pôsobí elegantne a jednoducho sa dá kombinovať s ostatnými farbami.