Zdravie

Záhady ľudského tela: prečo robí niektoré veci a aký majú význam?

S našim telom sa niekedy dejú zvláštne veci, ktoré si nevieme vysvetliť, no mnohokrát sa vlastne nad nimi ani nezamýšľame. Berieme ich akosi automaticky, hoci o význame mnohých nemáme ani potuchy. Poďme si teda vysvetliť, prečo naše telo jednotlivé úkony vykonáva.

úsilí.jpg

Čkanie
Múdrymi slovami by sme to mohli vysvetliť asi takto: vedci predpokladajú, že ide o nedobrovoľnú reakciu svalstva človeka, ktorú si so sebou nesieme ako evolučný pozostatok vývoja človeka.
Dominantná ruka
Istotne by každému z nás prišlo vhod, ak by vedel rovnocenne používať obe ruky, no, bohužiaľ, pri manipulácii každý z nás preferuje len jednu z nich, a to je nepochopiteľné.
Žiarenie tela
Ľudské telo dokáže v tme žiariť takisto ako napríklad medúza. Vedci použili ultracitlivé kamery na to, aby zachytili schopnosť ľudského tela vydávať svetlo, hoci len malé množstvo, ale predsa. Bohužiaľ ho voľným okom nevieme zachytiť.
Červenanie sa
Hneď vás odhalia, ak sa hanbíte? Všetko má na svedomí biologická reakcia, keď sa väčšie množstvo krvi nahrnie do tváre, ale dôvod, prečo sa to deje, je zatiaľ neznámy.
Bozkávanie 
Bozkávanie je snahou človeka byť tomu druhému čo najbližšie, ale či hovoríme o inštinkte alebo sme sa to naučili, nevedno.
Ochlpenie
Téma ochlpenia: prečo naše telo nepokrýva súvislá vrstva chlpov, ale napríklad len v podpazuší a na ohanbí? Logickým vysvetlením môže byť, že chlpy nám pomáhajú znižovať nepríjemné trenie kože o kožu.
Vedomie
Duševná podstata človeka nás bude stále fascinovať a vždy zostane záhadou. Ako je to možné, že si jednotlivec sám seba uvedomuje, kde máme to vedomie usídlené a akú má podstatu, biologickú, či duchovnú? Toto je téma, ktorej sa vedci venujú neustále a vždy len v rovine dohadov.
Umenie
Vytvárať hodnoty a krásu, kto alebo čo človeka núti sa tým zaoberať? Je to doposiaľ nevyriešená záhada.

tetování.jpg

Smiech
Smiechom sa dorozumiete na celom svete, je to spôsob komunikácie, v ktorom hranice nehrajú žiadnu rolu. Podľa názoru vedcov je to evolučný vývoj rozvíjania silnejšieho puta medzi ľuďmi, ale prečo práve týmto spôsobom, zatiaľ nerozlúštili.
Mužské bradavky
Pýtate sa: načo sú mužom bradavky, keď nikdy nemôžu dojčiť? Telo človeka sa však na muža či ženu formuje až počas vývinu vo vnútri maternice. Zo začiatku vyzeráme všetci ako ženské pohlavie, až následne v neskoršej fáze tehotenstva začne vylučovanie väčšieho množstva testosterónu a to je základ pre vývoj mužských pohlavných orgánov.