Výrobky

Záleží hlavne na kvalite

Množstvo kupujúcich by mohlo byť prejavom viacerých ušľachtilých vplyvov:

  • Vyššia kúpyschopnosť obyvateľstva
  • Vyššia životná úroveň
  • Lepší výber tovarov a služieb

nákupy

Ak by som tu končila, tak obraz spoločnosti a spotreby v nej by bol rozprávkovo krásnym.
Je to ale iba týmto ? Iba preto je viac ľudí v obchodoch ? Naozaj iba preto viac kupujeme ?
Považujem sa za optimistu, ale na tieto otázky nemôžem odpovedať áno. Optimista a hlupák sú totiž rozdielne osoby. Iba hlupák nevidí zhoršenú kvalitu odevov, topánok, potravín a spotrebného tovaru. Pre objektívnosť je potrebné ale dodať, že neplatí to samozrejme o všetkých výrobkoch. Takéto zovšeobecnenie by bolo tiež nepravdivým výrokom.
Moja vlastná skúsenosť s nakupovaním a s kvalitou tovaru- ma núti starostlivo si veru vyberať.

  • Potraviny sa snažím kupovať z domácich zdrojov. Slovenské jogurty, maslo, mlieko, smotanu považujem ešte stále za dobré. Nedá sa to porovnať s predošlou kvalitou, ale ešte som s nimi spokojná.
  • Oveľa horšie to je ale s textilom. Nájsť v súčasnosti obchod s kvalitným textilom primeranej ceny sa mi veru nedarí. Čína, Poľsko- toto sú hlavné krajiny, odkiaľ pochádza tovar v nemecky znejúcich obchodoch. Čo sa stalo s našimi textilkami ? Dali sa súkromníkom, ktorí nezvládli cenový tlak konkurencie a dnes už neexistujú !
  • Rovnako to je aj s obuvou. Málokedy topánka vydrží dlhšie. Dokonca aj pomerne drahá značka Rieker ma sklamala. Čižmy od nej mi nevydržali veru dlho. O iných ani radšej nepíšem. Už pri predaji si máte kúpiť sprej proti vlhkosti, vložky do topánok a množstvo iných vecí, ktoré obuv spravia funkčnou. Kde sú časy, keď podrážka bola z kože, výstielka rovnako. To bolo pre zdravie dolných končatín predsa to najlepšie !

obchod
Občas sa podarí kúpiť niečo v kvalite, ktorá by mala byť bežnou. Nekupovali by sme potom toľko ! Že z čoho by potom obchodníci a výrobcovia žili ? To sú presne tie zisky, ktoré iní musia vynakladať na záchranu našej planéty, na ekológiu a ochranu prírody. Sú to predsa spojené nádoby. Čím viac sa bude vyrábať a devastovať životné prostredie- tým viac prostriedkov bude potrebné do jeho obnovy vkladať!